Jak wysoko lata ptak?

Kraska zwyczajna to gatunek ptaka, który w wielu rejonach Polski występuje jako siwka. Jest to średnich rozmiarów ptak , będący przedstawicielem krasek, którego tryb życia śmiało uznać można za wędrowny. Kraska zwyczajna zamieszkuje tereny prawie całej Europy. W szczególności jednak upodobała sobie tereny południowe oraz północny wschód od strony Bałtyku i Rosji.

Kraskę zobaczyć można także w środkowej i południowej Azji i północnozachodniej Afryce. Ostatnimi czasy obserwuje się spory spadek liczebności tego gatunku. Można powiedzieć, że w niektórych krajach nie spotyka się go już w ogóle. Warto wspomnieć, że pośród wszystkich kraskowatych, to właśnie kraska zwyczajna jest jedynym przedstawicielem, którego mamy możliwość spotkać w Europie.

Wysokość lotu ptaka

O południowym pochodzeniu kraski mówi jej egzotyczne ubarwienie, które jest w nietuzinkowym, niebiesko rdzawym kolorze. Kraska zwyczajna nie charakteryzuje się dymorfizmem płciowym. Różnice tkwią natomiast w porach roku, w trakcie których konkretna płeć zmienia swoje upierzenie. Budowa ciała kraski zwyczajnej jest krępa, a skrzydła mają zaokrąglony kształt. Kraska zwyczajna posiada także niezwykle silny, czarny dziób oraz nogi, które mają typowy żółtawy kolor.

W przypadku młodych ptaków, ubarwienie nie jest tak wyraźne i kontrastowe. Do pierwszego roku życia, ptaki kraski zwyczajnej można rozróżnić od dorosłych także sterówkami. W przypadku osobników starszych zauważa się na piórach ciemnawą plamę oraz znacznie bardziej ostre zakończenie. Największa długość ciała kraski zwyczajnej to mniej więcej 32 centymetry, zaś rozpiętość skrzydeł tego gatunku mieści się w przedziale od 62 do 72 centymetrów. Całkowita masa ciała kraski zwyczajnej nie nie przekracza najczęściej 190 gram.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *